Lt En
logo
lt
en

Gen. Romualdo Giedraičio artilerijos batalionas

Generolo Romualdo Giedraičio artilerijos batalionas

Artilerijos ištakos siekia XIV a. I pusę. Rizikingas ir lėtas pirmųjų paraku šaunamųjų ginklų pritaikymas karo tikslams padarė perversmą Vakarų Europos karyboje, kurioje dominavo riteriai.

1382 metais lietuviai pirmąkart panaudojo savo artileriją. Pirmas patrankų pasirodymas Maskvoje susijęs su Algirdo anūku Ostėjumi, kuris 1382 m. vadovavo Maskvos gynybai nuo Tochtamyšo vedamų totorių. Dėl šios aplinkybės galima manyti, kad ši karybos naujovė buvo importuota iš Lietuvos.

Pirmuoju ir svarbiausiu artilerijos pabūklų tiekėju Nepriklausomybės kovų metu buvo Vokietija. Antras apginklavimo šaltinis buvo karo grobis — paimtas iš priešo. Trečias šaltinis buvo D. Britanija.

Laikams bėgant, modernėjant pasauliui, keitėsi ir karinė technika bei ginkluotė. Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę 1990 metais pradėta formuoti atnaujinta Lietuvos kariuomenė. Metams bėgant ir atsiradus poreikiui Lietuvos kariuomenėje turėti Artilerijos batalioną 2000 m. rugpjūčio 12 d. buvo įkurtas Artilerijos batalionas. 2004 m. balandžio 30 d. Artilerijos batalionui buvo suteiktas Generolo Romualdo Giedraičio vardas. Generolas Romualdas Giedraitis yra kilęs iš kunigaikščių Giedraičių giminės. Šis didis karvedys ir daugelio sukilimų dalyvis buvo išties nepaprasta asmenybė pasižymėjusi įgimtu narsumu ir stiprybe bei gebėjimu efektingai panaudoti Artileriją daugelyje mūšių. Istorijos įkvėpti šiomis dienomis batalionas stiprina ginkluotę, techniką bei karių pasirengimą vykdyti priimtą priesaiką. Mūsų bataliono šūkis MŪSŲ GINKLAS, MŪSŲ RYŽTAS- LIETUVAI TĖVYNEI! yra gyvas kiekvieno Artileristo širdyje.

Didysis bataliono augimas prasidėjo 2016 m., kuomet haubicos M50 (105 mm) pradėtos keisti į batalioną atkeliavusiomis pirmosiomis savaeigėmis artilerijos sistemomis PzH2000. Nuo 2016 m. batalionas pradėjo rengti kvalifikuotus Artileristus gebančius valdyti, vairuoti bei aprūpinti naująją techniką, pirmieji kursai vyko Idar-Oberstein Artilerijos mokykloje Vokietijoje. 2018 m. Generolo Romualdo Giedraičio artilerijos batalioną pasiekė pirmosios jau modernizuotos savaeigės artilerijos sistemos PzH 2000, kurios šiuo metu yra pripažįstamos, kaip vienos galingiausių artilerijos sistemų pasaulyje. Nuo to laiko batalionas tik augo ir darėsi stipresnis gaudamas daugiau naujos ir galingos karinės technikos tokios kaip evakuaciniai tankai BPz2, specialiosios paskirties sunkvežimiai PLS ir t.t. Šiuo metu batalioną sudaro: Štabas, Štabo baterija, Paramos baterija, Taikinių aptikimo baterija, Oro atakos valdymo vienetas ir 2 ugnies baterijos.