Lt En
logo
lt
en

Daugiafunkcinis sunkvežimis SISU E13TP

Didelio pravažumo ir didelės keliamosios galios daugiafunkcinis sunkvežimis SISU E13TP (modelis E13TP KK-KK-8x8/155+405+140), skirtas įvairioms tiekimo ir aprūpinimo užduotims vykdyti ekstremaliomis sąlygomis. Turi hidraulinį krovimo kablį, konteinerio ploto užtraukiamas platformas be bortų, skirtas gabenti amunicijai, ratinei ar vikšrinei technikai ir kitiems kroviniams.

SISU E13TP sunkvežimis turi papildomą konteinerių įrangą konteineriams su ne mažesniu kaip 16 000 kg krovinio svoriu pakrauti ir iškrauti. Sunkvežimio kabinoje įrengti neperšaunami stiklai, smūgio bangą nukreipiantys į šonus, taip pat yra šildymo ir vėdinimo sistema su oro kondicionieriumi, esant oro temperatūrai nuo -39º C ir daugiau iki +49 ir daugiau kabinoje palaikoma pastovi +20º C temperatūra. Atsižvelgiant į važiavimo sąlygas, nustatomas reikiamas oro slėgis padangose, centrinė oro pripūtimo sistema tai leidžia daryti neišlipant iš kabinos. Padangose įmontuoti įdėklai leidžia važiuoti su peršautomis (nuleistomis) padangomis. Variklis „Caterpillar” C13 gali būti eksploatuojamas ypač sudėtingomis sąlygomis – nuo -55º C iki +50º C temperatūros. Pavarų dėžė „Alison 4000” užtikrina patikimą pavarų perjungimą, esant efektyviausioms variklio apsukoms. Įdiegta diagnostinė sistema leidžia greitai ir tiksliai nustatyti gedimus ir variklio parametrus.

Pirmasis šios klasės taktinis automobilis buvo sukurtas SISU gamyklai bendradarbiaujant kartu su Suomijos gynybos pajėgomis. Daugiausia dėmesio skirta transporto priemonės pravažumui bekele ir galimybei gabenti didelius krovinius ekstremaliomis sąlygomis. 2003 m. Suomijos kariuomenė jau turėjo 200 vnt. šių automobilių. 2005 m. Lietuvos kariuomenė pasirašė sutartį su „Oy Sisu Auto AB” gamykla dėl šarvuotų daugiafunkcinės paskirties sunkvežimių SISU 8x8 gamybos ir tiekimo. 2006 m. rugsėjį buvo išbandytas pirmasis sunkvežimio modelis. Lietuvos kariuomenei sukurti trys skirtingi sunkvežimių modeliai:

1. Remonto ir evakuacijos techninės pagalbos sunkvežimis, skirtas suteikti techninę pagalbą priemonėms, negalinčioms tęsti užduoties vykdymo mūšio lauke, ir pažeistai, sugedusiai įrangai ar technikai iki 30 t išvilkti iš mūšio lauko (standžiąja arba lanksčiąja vilktimi, ant priekinės ar galinės ašies ant priekinių ar galinių ratų).

2. Kroviniams gabenti pritaikytas sunkvežimis su platformomis skirtas gabenti ratinę ar vikšrinę techniką bei kitus krovinius.

3. Krovinių pakrovimo sunkvežimis turi kraną, kurio strėlės ilgis yra apie 12 metrų, ir yra pritaikytas pakrovimo operacijoms lauko sąlygomis, jis gali pakelti apie 5000 kg svorio krovinį, turi automatišką 3 fazių elektros generatoriumi pernešamą metalo pjovimo ir virinimo įrangos komplektą.

2007 m. SISU sunkvežimiai pradėjo tarnybą Lietuvos kariuomenėje. SISU sistema skirta pakeisti anksčiau Lietuvos kariuomenėje naudotus lengvuosius sunkvežimius, ji jungia transportavimo, perkrovimo ir visų tiekimo klasių materialinių vertybių paskirstymo funkcijas. SISU pravažumo ir apsaugos dėka materialinės vertybės pristatomos tiesiai iki karinio vieneto, nebereikia tarpinių perkrovimo punktų, todėl sumažėja personalo ir perkrovimo įrangos skaičius. Mažesnių resursų sąnaudomis patenkinami didėjantys kuro ir vidutinio bei stambaus kalibro šaudmenų tiekimo poreikiai.

Daugiafunkcinis sunkvežimis SISU E13TP taip pat atlieka konteinerinių sistemų transportavimo funkciją. Konteinerinės sistemos leidžia efektyviau aprūpinti kovinius vienetus lauko sąlygomis. Konteinerinės sistemos skirtos degalams tiekti ir sandėliuoti, geriamajam vandeniui sandėliuoti ir išduoti, lauko paslaugoms teikti (WC, dušai, skalbimo moduliai, asenizacija, vandens valymas, maisto gaminimas), elektros energijai gaminti, brigados lygmens vadovavimui ir valdymui, ryšių informacinės sistemos įrangai pervežti, visų tiekimo klasių materialinėms vertybėms sandėliuoti (įskaitant maisto šaldiklius ir šaldytuvus), įrangos remontui ir eksploatacijai lauko sąlygomis užtikrinti, medicininei paramai (Rolė2) teikti lauko sąlygomis.

 

TAKTINIAI-TECHNINIAI DUOMENYS

Variklis Caterpillar C13 (dyzelis), 445 a/g
Automatinė pavarų dėžė Alison HD4500SP
Transportavimas 20 t naudingo krovinio
Maksimalus greitis

110 km/h

Ratų formulė 8 x 8 (viengubi)
Šlaito posvirio kampas 30°
Įkalnės ir nuokalnės kampas 60°
Stabdžiai Su antiblokavimo sistema (ABS)