Lt En
logo
lt
en

Raketų paleidimo sistema „JAVELIN“

 

Nešiojamoji vidutinio nuotolio prieštankinė raketų paleidimo sistema „Javelin” buvo pradėta kurti JAV ginkluotosioms pajėgoms septinto dešimtmečio viduryje. Iš pradžių ginklą kūrė „Texas Instruments” (šiuo metu vadinasi „Raytheon Systems Company”). 1988 m. ši įmonė sujungė savo pastangas su „Lockheed Martin” (seniau vadinta „Martin Marietta”). Nuo 1989 m. šių firmų bendra įmonė tęsė „Javelin” projektą. 1993 m. buvo baigti naujosios raketų paleidimo sistemos „iššoviau-pamiršau” „Javelin” bandymai. Sistema pademonstravo puikius rezultatus. „Javelin” efektyvumas viršijo 90 %. 1994 m. pradėta šio prieštankinio ginklo gamyba. Pirmieji JAV armijos vienetai gavo „Javelin” 1996 m., Jūrų pėstininkų korpusą šie ginklai pasiekė 1999 m. JAV kariuomenėje „Javelin” raketų paleidimo sistemos pakeitė raketų paleidimo sistemas „Dragon”. Pirmoji užsienio valstybė, įsigijusi „Javelin” (2002 m.), buvo Lietuva. Raketų paleidimo sistemas „Javelin” naudoja Didžiosios Britanijos, Airijos, Jordanijos kariuomenės.

 

Valdomų raketų kompleksas „Javelin” yra vidutinio nuotolio nešiojamasis prieštankinis ginklas, skirtas kovai su priešo tankais, šarvuočiais ir kita kovos technika. Jis yra bataliono prieštankinio būrio ugnies priemonė. Taip pat gali būti naudojamas kovai su priešo sraigtasparniais ir fortifikaciniais įrengimais (pavyzdžiui, bunkeriais). Šio komplekso valdymo sistema vadinama „iššoviau-pamiršau”. „Javelin” sudaro dvi pagrindinės dalys: valdymo-paleidimo modulis ir raketa konteineryje. Po to, kai raketa prijungiama prie valdymo ir paleidimo modulio, šauliui reikia nustatyti taikiklyje esantį kursorių ant pasirinkto taikinio ir nusiųsti raketai „užfiksuok prieš iššaudamas” signalą. Kai taikinys užfiksuotas, raketa yra pasirengusi šūviui. Po šūvio raketa automatiškai nukrypsta į nustatytą taikinį. Iššauta raketa pakyla aukščiau, kad galėtų geriau nusitaikyti, ir atakuoja iš viršaus ten, kur šarvai yra ploniausi. Be to, šaulys gali nustatyti raketą į tiesioginės atakos padėtį. Ši padėtis naudojama prieš tankus, esančius už priedangos, bunkerius, pastatus ar sraigtasparnius. „Javelin” turi įmontuotą 4 kartus didinantį dieninio matymo taikiklį ir 4 ir 9 kartus didinantį pasyvų naktinio matymo taikiklį. Tai leidžia šauliui stebėti mūšio lauką ir surasti taikinius dideliais atstumais, nepriklausomai nuo paros ar oro sąlygų. „Javelin” galima šaudyti atsistojus, atsiklaupus ar sėdint.

 

 

Komplekso šaudmuo yra automatiškai nusitaikantis tandeminis-kumuliatyvinis. Raketa turi 2 variklius – paleidimo ir pagrindinį. Tai suteikia galimybę šaudyti iš uždarų patalpų ar dengtų pozicijų. Du varikliai taip pat padidina galimybę šauliui likti nepastebėtam, lengvai pakeisti poziciją arba iššautą raketą nauja ir pasiruošti naujam šūviui. Šaudmenį sudaro paleidimo vamzdis ir raketa. Raketą sudaro paieškos galvutė, kovinės galvutės skyrius ir variklio skyrius.

 

 

TAKTINIAI-TACHNINIAI DUOMENYS

 

Komplekso masė

22.3 kg

Paleidimo įtaiso masė

6.4 kg

Raketos masė

11.8 kg

Paleidimo vamzdžio masė

4.1 kg

Raketos ilgis

1081.2 mm

Raketos skersmuo

126.9 mm

Paleidimo vamzdis

vienkartinio naudojimo konteineris

Paleidimo vamzdžio ilgis

1198 mm

Šaudymo nuotolis

65 m (minimalus); 2500 m (maksimalus)

Pramušamoji galia

750 mm

Pataikymo pirmu šūviu tikimybė

ne mažiau 95%

Paruošimo šaudymui laikas

30 s

Pertaisymo laikas

20 s

Komanda

2 kariai

Naktinio matymo taikiklio baterijų darbo trukmė

4 val.