Lt En
logo
lt
en

Naujienos

Metų sandūra LDK Algirdo mechanizuotajame pėstininkų batalione

Metų sandūra LDK Algirdo mechanizuotajame pėstininkų batalione

  Daugelis metų sandūroje peržvelgiame praėjusius metus ir kuriame naujiesiems skirtus pažadus, keliame tikslus, svajones. Vystant save, atliekant darbus, siekiant tikslų ar ruošiantis pokyčiams mums reikalingi etapai ir malonu turėti ribas, nuo kurių galime atsispirti. Kiekvienus naujuosius metus priimame kaip tą ribą, virsmą, kai tarsi gimstame naujais žmonėmis, atverčiame naujus, tuščius lapus ir linkime vieni kitiems juos per ateinančius metus užpildyti dailyraščiu. Pildant tuos lapus, fiksuojant momentus, nori ar nenori, randasi sąmoningumas apie laiko tėkmę ir noras įprasminti savo buvimą. Dažniausiai - nuveiktais darbais.


Sakysite kariuomenėje „dailyraščiu rašomų gyvenimo lapų" ir filosofijos apie laiko tėkmę sunkiai rasi - viskas aštriai išbrėžta savaitės, mėnesio, ketvirčio ar metų plane. Na, nebent vartysime šauktinio dienoraštį, kur laikas kartais sustoja, ar matuosime į misiją išvykusio artimųjų ilgesį. Bet paprastai mums nurodyta kada ką veikti, kaip atrodyti, kaip judėti... Mūsų laikas suplanuotas, tikslai iškelti ir belieka jų siekti. Geriausiai, kaip galima ir ypač, jei tarnaujame Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo mechanizuotajame pėstininkų batalione, kur prasti rezultatai nei mintimis neprileidžiami arčiau kaip per kilometrą nuo dalinio vartų ir tai - savaime suprantama. Bet vis tiek, jei sakysite ne, klysite - filosofijos, lyrikos, netgi dramos čia yra. Be pastarųjų tektų į žygio kuprinę dėti tepalą vietoje vandens - robotams.


Tik būdami žmonėmis mes galime jausti kovos draugą ir judėti bendro tikslo link. Tik jausdami mes galime regėti kiekvieno išlieto prakaito lašo prasmę. Tik ją regėdami galime besąlygiškai atsiduoti ir metų pabaigoje su pasididžiavimu skaityti sąrašą darbų, kuriuose šiemet įprasminome savo būtį.


Algirdiečiai 2018-aisiais ne kartą patikrino jausmus, demonstravo raumenis ir pasiekė tikslus kiekvienoje vietoje, kurioje teko atsidurti. Jei klaustume kiekvieno padalinio, kiekvieno kario atskirai - neabejotinai jie pasakotų savo istoriją kaip pačią svarbiausią. Skirtingi padaliniai, kaip įprasta, vykdė skirtingas užduotis, ruošėsi joms, treniravosi. Kariai tobulino individualius įgūdžius. Kėlė kvalifikaciją ir treniravosi, kad sąveikaudami atskiri būriai sukurtų galingą junginį, pasiruošusį bet kokiomis sąlygomis vykdyti visas reikiamas užduotis.


2018 metai pradėti kontrastingai - bazinis vos spėjusių priimti kario priesaiką NPPKT karių rengimas ir bemaž tuo pačiu metu vykstančios 1-osios bataliono kovinės grupės (BKG1) pratybos, sudrebinusios Gaižiūnų poligoną, Jonavos, Kaišiadorių, Žiežmarių miestus ir rajonus. Pasirengimo pratyboms įkarštyje sutiktas atkurtos Lietuvos valstybės šimtmetis, įkvėpęs judėti tik pirmyn. Balandį Lietuvoje griaudint didžiausioms šalyje prieštankinių padalinių pratyboms „Medžiotojas 2018", II-osios ir III-osios kuopų kovotojai buvo pakeliui į vienas didžiausių NATO pratybų „Joint warior 2018" - kur netoli 12.000 karių iš 17 valstybių sujungė pajėgas bendrai treniruotei Salisburio lygumose Jungtinėje Karalystėje. Vos grįžus iš kovos lauko karių laukė šioks toks kultūrinis šokas - gegužės viduryje savo tarnybos vidurio šventę minintys šauktiniai, vykdantys humoristines užduotis vilkėdami superherojų kostiumais. Trumpas atotrūkis ir visiškas džiazas čia pat rikiuotės aikštėje, kurio batalionas, o gal ir visa Lietuvos kariuomenė iki šiol nebuvo mačiusi, idant pasinaudoję ta šoko terapija nepamirštume gyvenantys šiuolaikinėje visuomenėje ir žvelgtume į dalykus įvairiapusiškiau.
Renginiui vejant renginį pralėkė geriausių brigados „Geležinis Vilkas" pėstininkų skyrių varžybos, garantavusios III-osios kuopos skyriui kelialapį į geriausio Sausumos pajėgų pėstininkų skyriaus varžybas ir pergalę jose. Kaip dera vasarišku oru, netrūko sportinių varžybų tiek šauktiniams, tiek profesionalams - ko gera didžiausio karių užsidegimo ir stipriausios komandinės dvasios pareikalavo tradicinis kliūčių ruožo „Vilko takas" įveikimas minint „Vilko dieną" birželio 6-ąją. Po gaivaus purvo gurkšnio įtampa nei neketino atslūgti - grėsmingais pavadinimais skambančios „Geležinės gyvatės" ir „Perkūno griausmo" pratybos į veiksmą įtraukė tiek šauktinius, tiek profesionalus ir neilgai trukus po vienų sekė kitos ir dar kitos...


Lyg senokai regėta šiluma lepinusios lietuviškos vasaros būtų maža, Algirdiečiai rugpjūtį išvyko į JAV, kur Mohavio dykumoje beveik mėnesį vyko pratybos „NTC 18.9", atnešusios neįkainojamą patirtį treniruojantis sąveikoje su JAV Sausumos pajėgų Pensilvanijos nacionalinės gvardijos, 56-osios „Stryker" brigados rotacinių pajėgų kariais. Pratybų metu kariai turėjo galimybę ne tik išbandyti save ekstremaliomis sąlygomis, bet ir perimti JAV karių patirtį valdant pėstininkų kovos mašinas. Pastarieji įgūdžiai jau visai netrukus bus pritaikyti, kuomet 2019-aisiais batalioną pasieks pėstininkų kovos mašinos „Vilkas".


Tuo pačiu metu grįžtant į Generolo Silvestro Žukausko poligoną Pabradėje, NPPKT kariai demonstravo savo devynių mėnesių tarnybos įgūdžius vertinamosiose pratybose „Aršus Vilkas 2018", ypatingose dėl jų metu vykusių 5-ojo etapo kovinių šaudymų ir braukia paskutines dienas iki išleidimo į atsargą ceremonijos. Tiesa, dienas kalendoriuje skaičiavo ne visi - net 51 iš 189 karių pasirinko tęsti tarnybą ir eiti profesionalaus kario keliu.


Išlydėjus šauktinius kareivinių koridoriuose įsivyravo tyla. Tyla prieš audrą - galingiausią metų renginį - pratybas „Combined Resolve XI" Vokietijoje, į kurias kariai išvyko vos spėję paminėti 100 metų atkurtos Lietuvos kariuomenės sukaktį. Šios pratybos baigė bataliono metų kovinio rengimo ciklą. Bendrai pratybose dalyvavo virš 5000 sąjungininkių karių iš 16-os šalių. Ilgas ir detalus koordinavimo procesas su partneriais bei daugelis tarptautinių pratybų, kuriose batalionui šiemet teko dalyvauti, nenuėjo veltui. Visose srityse tarnaujantys Algirdo bataliono kariai pademonstravo aukštą profesionalumo lygį, ką parodo ir sąjungininkų atsiliepimai. Pratybų metu batalionas veikė Pirmosios JAV ginkluotųjų pajėgų brigados kovinės grupės sudėtyje. Algirdo batalionui pratybų metu buvo priskirtos ukrainiečių ir sakartveliečių (gruzinų) pėstininkų kuopos taip pat atskiri JAV pajėgų specializuoti padaliniai. Nors veikimas su tarptautiniais partneriais batalionui nėra naujiena, tačiau tokios trukmės ir masto pratybos yra nedažnas atvejis. Todėl drąsiai galima sakyti, kad įgyta labai vertinga patirtis, kuri ženkliai pagerino galimybes vykdyti bendras, sudėtingas, didelio masto operacijas su tarptautiniais partneriais, integruojant skirtingą techniką, ginkluotę bei personalo patirtį. Tuo pačiu metu į bataliono gyvenimą įsiliejusi naujoji NPPKT karių laida gali būti rami - pateko į patikimas rankas, perduosiančias savo patirtį ateinančiais tarnybos mėnesiais. Būtent Algirdo bataliono NPPKT kariai gali didžiuotis aukšto lygio koviniu rengimu, kas yra stiprus pamatas atliekant privalomąją karo tarnybą.


Sakysite lyg ir nieko tokio - vos keli skambūs pavadinimai per visus metus, dar tos kelios tarptautinės misijos Ukrainoje ir Malyje, į kurias išvykę bataliono kariai, tačiau neapsigaukite. Geras vardas, minimas ne tik mūsuose, bet net už Atlanto, neįgyjamas savaime. Pratybos, trunkančios ištisas savaites ir mėnesius - tik ledkalnio viršūnė, po kuria slepiasi mėnesių mėnesiai alinančių treniruočių, kone atmintinai išmokti poligono klystkeliai, išbraidytos pelkės ir sočiai pamaitinti uodai. O kur gėlės žmonai ne į rankas paduotos, bet nuotrauka atsiųstos iš už šimto ar tūkstančio kilometrų, kur Kalėdos, sutiktos tarnyboje ne už bausmę, bet už tikėjimą tuo, kur esi ir tuo, ką darai. Batalionas - jungtinis mechanizmas iš daugybės atskirų sraigtelių, be kurių neveiktų visuma. Kiekvienas jų, kad ir nesipuikuodamas skambia antrašte, kasdien atlieka didelius ir mažus darbus. Ir simboliškai metų sandūroje šie žodžiai išsakomi garsiai, bet kiekvieno iš šių vyrų ir moterų, apsisprendusių prireikus ginklu ginti mūsų šalies laisvę ir nepriklausomybę, pasirinkimas ir jų artimųjų palaikymas bei pritarimas yra vertas didžiausios padėkos ir pagarbos.


Naujųjų metų planai už mus jau sudėlioti, suguldyti savaitės, mėnesio ir metų plane. Mūsų laikas suplanuotas, tikslai iškelti. Belieka jų siekti. Geriausiai, kaip galima. Nes tai savaime suprantama, jei tarnauji Algirdo batalione.

 

Parengė: vyr. eil. Ieva Dzevaltauskaitė-Kartanienė

LDK Algirdo mechanizuotojo pėstininkų bataliono karių nuotraukos