Lt En
logo
lt
en

Naujienos

Lietuvos kariuomenė minėdama atkūrimo metines nepamiršo istorijos pamokų, karo Ukrainoje ir paramos ukrainiečių tautai

Lietuvos kariuomenė minėdama atkūrimo metines nepamiršo istorijos pamokų, karo Ukrainoje ir...

Lapkričio 23 d. minint atkurtos Lietuvos kariuomenės 104-ąsias metines vyko iškilminga karių rikiuotė ir paradas. 1918 m. lapkričio 23 d. įsakymu atkūrus Lietuvos kariuomenę, ši jau po kelių mėnesių stojo į pirmuosius mūšius už šalies nepriklausomybę. 1919-1923 m. vykusių kovų metu, Lietuvos kariuomenė stokojo tinkamo aprūpinimo ir pasirengimo, visgi nepriklausomos Lietuvos kariai savo narsa ir geležinės valios pastangomis sugebėjo apginti Tėvynę nuo stipresnių ir gausesnių priešų.

Šia proga įvairiuose šalies miestuose vyko šventiniai renginiai. Pirmieji Lietuvos kariuomenės dieną paradu, rikiuote bei karinės technikos ir ginkluotės paroda paminėjo Klaipėdos įgulos kariai, miesto gyventojai ir svečiai, lapkričio 22 d. – Šiaulių miesto gyventojai. Savaitės pradžioje pirmą kartą, Lietuvos kariuomenės dienos proga, NATO vadavietėje Briuselyje, Belgijoje, buvo eksponuojama Vytauto Didžiojo karo muziejaus kilnojamoji paroda „Lithuania is NATO“, atskleidžianti Lietuvos ryšius su Šiaurės Atlanto Sutarties Organizacija. Šiandien minėjimai vyko didžiausioje Lietuvos kariuomenėje Ruklos įguloje bei Kaune prie Vytauto Didžiojo karo muziejaus. Pėstininkų brigados "Geležinis Vilkas" ir kitų Rukloje dislokuotų Sausumos pajėgų vienetų padaliniai dalyvavo rikiuotėje Jonavos mieste, taip pat surengė karinės technikos ir ginkluotės parodą miesto gyventojams. Vilniaus Katedros aikštėje su kovinėmis vėliavomis išsirikiavo visų Lietuvos kariuomenės pajėgų ir dalinių būriai, į bendrą rikiuotę stojo NATO priešakinių pajėgų batalione, Vokietijos brigadoje ir NATO pajėgų integravimo vienete tarnaujančių šalių kariai ir atstovai, bei Lietuvoje dislokuoto Jungtinių Amerikos Valstijų kariuomenės bataliono karių būrys.

„Galiu užtikrintai ir drąsiai sakyti, kad karas Ukrainoje, kuriame sprendžiasi demokratinio pasaulio likimas mus tik dar labiau suvienijo. Mūsų kariuomenė tapo stipresnė, visuomenė atsparesnė,  sąjungininkų parama didesnė, o Lietuvos laisvė brangesnė. Laisvė, vardan kurios savo gyvybes paaukojo tūkstančiai Lietuvos karių, savanorių ir partizanų, iš kurių išmonės, nepaliaujamo tikėjimo, drąsos ir meilės Tėvynei semiasi šiandienos kariai.“, – sakė Krašto apsaugos ministras A. Anušauskas.

Jis taip pat pasidalijo žinia apie galimai rastus iškilaus partizano pulkininko Juozo Vitkaus – Kazimieraičio palaikus, kurie identifikuoti atlikus pirminius DNR tyrimus. Tai svarbi žinia Lietuvos kariuomenei ir visuomenei, nes šis asmuo buvo Nepriklausomybės kovų dalyvis, bei vienas pirmųjų ir pagrindinių vadų organizuojant partizaninį pasipriešinimą sovietų okupacijai.

„Šiuolaikiniai karai rodo, kad karui turi būti pasiruošęs jau taikos metu, nes vėliau gali būti vėlu. Lietuvos kariuomenė auga, visi surėmę pečius dirbame, kad būtume pasiruošę, bet kokiai grėsmei. Mes kaip niekas kitas suprantame ką jaučia ginklo broliai ukrainiečiai, tikime jų pergale nuo pat pirmos kovos, rėmėme, remiame ir remsime kuo ir kiek galime, nedvejodami nė sekundei. Lietuvos kariuomenė yra pasirengusi ginti kiekvieną Lietuvos vaiką, žmogų ir šeimą. “, – rikiuotėje Katedros aikštėje į karius ir visuomenę kreipėsi gen. ltn. V. Rupšys.

Minint atkurtos Lietuvos kariuomenės metines Tylos minute pagerbti Laisvės kovotojai ir kariai žuvę už Tėvynę, kartu prisiminti aukščiausi partizaninio pasipriešinimo vadai: 1954 m. lapkričio 26 d. Maskvos Butyrkų kalėjime sušaudytas vyriausiasis partizanų vadas gen. Jonas Žemaitis-Vytautas, o 1957 m. lapkričio 29 d. mirties bausmė įvykdyta Adolfui Ramanauskui-Vanagui. Garbės sargybos kuopos kariai atliko stilizuotas salves, kurios skirtos „Lietuvos valstybei!“, „Lietuvos kariuomenei!“ ir „NATO sąjungininkams ir partneriams!“.

Lietuvos kariuomenės dienos 104-ųjų atkūrimo metinių minėjimas pasibaigs „Lietuvos karžygio“ apdovanojimų ceremonijos transliacija lapkričio 24 d. 20.45 val. per LRT PLIUS. Karinių jūrų pajėgų Karo laivų flotilėje nufilmuotos apdovanojimų ceremonijos metu pagerbti kariai ir civiliai darbuotojai, pasižymėję išskirtiniais asmeniniais poelgiais, pasiaukojančia tarnyba ir atsidavimu prasmingai veiklai.

Lietuvos kariuomenės nuotraukos.