Lt En
logo
lt
en

Taikos meto užduotys

Taikos meto užduotys

Taikos meto užduočių (TMU) vykdymas – vienas iš nuolatinių Krašto apsaugos savanorių pajėgų uždavinių. Savanorių pajėgos privalo būti pasirengusios ne tik drauge su kitais kariuomenės padaliniais reaguoti į grėsmę šalies suverenitetui, bet ir padėti civiliams, iškilus ekstremalioms situacijoms. Kaip nustato įstatymai, paskelbus ekstremalią situaciją, kariuomenė gali būti pasitelkta teikti pagalbą civilinėms institucijoms.

 

 

Masiniai renginiai, gaisrai, potvyniai

Savanorių pajėgos nuo pat savo susikūrimo rėmė valstybines institucijas, joms paprašius pagalbos, kuomet visuomenės gerovei ir saugumui iškildavo sunkumų.

1993 metais popiežiaus Jono Pauliaus II vizito į Lietuvą metu daugiau kaip 2 tūkstančiai karių savanorių padėjo policijai palaikyti viešąją tvarką.

1994 metais Šilutėje prasidėjus potvyniui, tuometinė SKAT aviacijos eskadrilė skraidino į potvynio apimtas vietoves maisto produktus, iš apsemtų vietų evakavo žmones.

2002 metais vasarą Ignalinos ir Vilniaus rajonuose įsisiautėjus miškų ir durpynų gaisrams, juos gesinti ugniagesiams padėjo kariai savanoriai.

2006 metais Kuršių nerijoje, Smiltynėje įsiplieskus vienam didžiausių miško gaisrų, petys petin su ugniagesiais ugnį malšino kariai savanoriai iš Žemaičių bei Dariaus ir Girėno rinktinių. Tuomet išdegė 200 hektarų Kuršių nerijos nacionalinio parko teritorijos, tačiau ugnies plėtimasis buvo sustabdytas ir liepsnos numalšintos.

 

COVID-19 pandemijos valdymas

2020 metų kovo mėnesį dėl koronaviruso pandemijos Lietuvos Vyriausybei paskelbus karantiną, kariai savanoriai nepertraukiamai teikė pagalbą valstybinėms institucijoms, daugiausia – Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui (NVSC) ir Valstybės sienos apsaugos tarnybai (VSAT).

TMU operacinių pajėgų sudėtyje budintys KASP Didžiosios Kovos, Dariaus ir Girėno ir Žemaičių rinktinių kariai buvo paskirti atlikti užduočių į Vilniaus, Kauno, Palangos oro uostus ir Klaipėdos jūros uostą. Kariai savanoriai padėjo palaikyti viešąją tvarką, kontroliavo atvykstančių civilių srautus ir padėjo NVSC specialistams atlikti atvykstančiųjų sveikatos patikras, pildyti klausimynus pasienio kontrolės postuose.

Kartu su VSAT pareigūnais sausumos pasienio užkardose aktyvuoti kariai iš KASP Dainavos, Vyčio ir Prisikėlimo rinktinių padėjo organizuoti sanitarinius-informacinius postus.

2020 metų gruodį Lietuvos kariuomenės ryšių specialistų įrengtame skambučių centre KASP kariai talkino Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui, vykdydami užsikrėtusių koronavirusu asmenų apklausas ir teikė gyventojams aktualią informaciją.

COVID-19 pandemijos pirmosios ir antrosios bangų metu pagalbą civilinėms institucijoms teikė atitinkamai 1500 ir 850 KASP karių bei 200 profesinės karo tarnybos karių.

 

 

Pagalba VSAT neteisėtos migracijos krizės metu

2021 liepos 10 d., Lietuvai siekiant suvaldyti išaugusius nelegalios migracijos iš Baltarusijos srautus, buvo aktyvuotos Taikos meto užduočių operacines pajėgas. KASP kariai savanoriai, remdami Valstybės sienos apsaugos tarnybą (VSAT) pradėjo patruliavimą pasienyje su Baltarusija, vėliau prisijungė ir profesinės karo tarnybos kariai iš kitų kariuomenės dalinių. Vadovaujant VSAT pareigūnams, iš karių ir pasieniečių formuojami patruliavimo vienetai, fiziškai saugantys valstybės sieną. Kariai savanoriai buvo skirti ir naujai įsteigtų migrantų stovyklų apsaugai.

Nuo 2021 liepos 10 d. Taikos meto užduotyse dalyvavo apie 2500 karių savanorių iš KASP Didžiosios Kovos rinktinės, Dainavos rinktinės, Vyčio rinktinės ir Dariaus ir Girėno rinktinės.