Lt En
logo
lt
en

Naujienos

Vyko trišalės Specialiųjų operacijų pajėgų pratybos

Vyko trišalės Specialiųjų operacijų pajėgų pratybos

Liepos pabaigoje Brigados generolo Kazio Veverskio poligone vyko bendros Lietuvos, Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) ir Portugalijos Specialiųjų operacijų pajėgų (SOP) lauko taktikos pratybos, kurias rėmė ir Ispanijos Karinių oro pajėgų naikintuvai.

Vienas iš pagrindinių pratybų tikslų – SOP gebėjimų veikti daugianacionalinėje aplinkoje tobulinimas. Padaliniai, veikiantys ant žemės, buvo suburti iš Lietuvos, JAV ir Portugalijos karių, o paramą iš oro užtikrino ispanai, tad kariams suformavus taktinę rikiuotę, kiekviename taktinius veiksmus atlikti besitreniruojančiame padalinyje veikė trijų šalių SOP. Toks daugiašalis bendradarbiavimas yra vienas iš esminių NATO stiprybių, ne tik demonstruojantis bendrus Aljanso tikslus, bet ir gerinantis bendro koordinuoto bei vienakalbio veikimo įgūdžius.

Lietuvai šiose pratybose atstovavo skirtingų Lietuvos kariuomenės SOP padalinių kariai: jungtinės paramos ugnimi valdymo specialistai (angl. JTAC), Vytauto Didžiojo jėgerių bataliono kariai su sunkiaisiais ginklais, Kovinių narų tarnybos snaiperiai, tai pat Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų Oro atakos valdymo grupių (angl. TACP) atstovai. Buvo treniruojamasi atlikti specialiąsias operacijas: įkaitų vadavimą, aukštos vertės taikinių nustatymą ir naikinimą netiesiogine ugnimi iš oro. 

Pratybų metu Ispanijos karinių oro pajėgų naikintuvų pilotams radijo ryšiu taikinius nurodė specialiai parengti ir kvalifikuoti jungtinės paramos ugnimi valdymo specialistai, taktinių vienetų kariai, kuomet taktinio scenarijaus metu buvo imituojamas JPUVS praradimo scenarijus. Tokiu būdu buvo sudaromos galimybės treniruoti komandos operatorius, ypatingų situacijų metu pasitelkti paramą iš oro, siekiant nutraukti kontaktą su priešiškomis pajėgomis ir apsaugoti savo padalinį.

Kita svarbi pratybų dalis apėmė taikinių nurodymą lakūnams per Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų Oro erdvės stabėjimo ir kontrolės centrą taktiniu duomenų perdavimo tinklu Link16. Tai leido pilotams tik pakilus iš aviacijos bazės gauti informaciją apie taktinę situaciją pratybų vietoje dar iki ryšio užmezgimo su JPUVS. 

LK SOP informacija ir nuotraukos