Lt En
logo
lt
en

Naujienos

Paminėtos kario savanorio Artūro Sakalausko 30-osios žūties metinės

Paminėtos kario savanorio Artūro Sakalausko 30-osios žūties metinės

Rugpjūčio 21 d. Vilniuje paminėtos Paskutinės okupacijos aukos, Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos - Atkuriamojo Seimo gynėjo kario savanorio Artūro Sakalausko 30-osios žūties metinės. Prisimenant karį savanorį buvo paminėtas ir Savanoriškosios krašto apsaugos tarnybos (SKAT, dabar KASP – Krašto apsaugos savanorių pajėgos) įkūrimo 30-metis.

Lietuvos kariuomenės Ordinariato pagrindinėje Šv. Ignoto bažnyčioje buvo aukojamos Šv. Mišios. Priešais gen. Jono Žemaičio – Vytauto paminklą vyko kūrusių SKAT etatinių darbuotojų ir savanorių rikiuotė, prie paminklo buvo padėtos gėlės.

Vėliau Vilniaus įgulos karininkų ramovėje vyko konferencija, kurioje Seimo narys, karo istorikas prof. Valdas Rakutis skaitė pranešimą „SKAT: istorinis vertinimas“. SKAT Alytaus rinktinės vadas, LKKSS Vilniaus skyriaus narys dim. plk. Arūnas Dudavičius skaitė pranešimą „SKAT  kūrimosi iššūkiai, karinio rengimo organizavimas, valstybinių objektų apsauga, Rusijos ginkluotųjų pajėgų dislokuotų Lietuvoje kontrolė ir jų išvedimas“, SKAT Kauno rinktinės vadas, garbės savanoris dim. mjr. Vitalijus Edvardas Straleckas skaitė pranešimą „SKAT rinktinių kūrimosi laikmetis“.

„Kaip prieš trisdešimt metų, taip ir dabar kuriate istoriją ir daugelis iš jūsų prisidedate prie pilietiškos visuomenės kūrimo,“ - konferencijoje sveikinimo žodį tarė ir savo prisiminimais apie pajėgų kūrimąsi pasidalijo Sausumos pajėgų vado pavaduotojas plk. Artūras Jasinskas. Krašto apsaugos savanorių pajėgų štabo viršininkas plk. ltn. Mantas Juozaitis savanoriams kūrėjams įteikė KASP 30-mečiui skirtus atminimo ženkliukus.

Po konferencijos vyko Laisvės kovotojo Artūro Sakalausko 30-osios žūties metinių pagerbimo ceremonija jo žūties vietoje šalia paminklinio akmens.

Pagerbimo renginyje dalyvavo ir atminimo kalbas sakė a.a. A. Sakalausko mama Genovaitė Sakalauskienė, Lietuvos kariuomenės vadas gen. ltn. Valdemaras Rupšys, LR Seimo pirmininko pavaduotoja Radvilė Morkūnaitė – Mikulėnienė, LR Premjerė Ingrida Šimonytė, LR Seimo narys, ats. gen. ltn. Arvydas Pocius, LR Premjerė Ingrida Šimonytė, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas prof. Vytautas Landsbergis, Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas. Kario atminimą taip pagerbė Seimo ir Vyriausybės nariai, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarai, Krašto apsaugos ministerijos ir Lietuvos kariuomenės atstovai, Lietuvos kariuomenės pajėgų ir dalinių vadai, Lietuvos laisvės gynėjai ir Lietuvos kariuomenės kūrėjai savanoriai, Žuvusiųjų už Lietuvos laisvę artimieji, a.a. Artūro Sakalausko bendražygiai, visuomeninių organizacijų atstovai, kariai savanoriai ir kiti garbingi svečiai. Buvo perskaitytas LR Prezidento Gitano Nausėdos kreipimasis į laisvės gynėjus ir sveikinimo žodžiai.

Lietuvos kariuomenės vadas gen. ltn. Valdemaras Rupšys sakė, - „žuvęs karys Artūras Sakalauskas yra kaip laisvės nešėjo simbolis ir dvasinis įkvėpėjas šiandienos kariams. Įkvėpėjas, už laisvę paskutinis žuvęs XX a., kaip ir Povilas Lukšys – už laisvę žuvęs pirmasis XIX a. savanoris. Šiandienos kariuomenė yra pasirengusi viskam, nes yra motyvuota, gerai parengta, aprūpinta šiuolaikiškais ginklais, pasirengusi dalyvauti misijose ir aukštos moralės. O moralę suteikia tokie kariai kaip a.a. Artūras Sakalauskas.“

Pagerbimo rikiuotėje dalyvavo Krašto apsaugos savanorių pajėgų štabo ir rinktinių kariai su Lietuvos Respublikos ir Savanorių pajėgų vėliava bei Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungos būrys su vėliava ir Lietuvos laisvės gynėjai. Rikiuotę pratęsė Lietuvos kariuomenės rėmėjų – Lietuvos šaulių sąjungos būrys. Pagerbimo ceremonijoje grojo Krašto apsaugos savanorių pajėgų bigbendas, dainavo Vilniaus įgulos karininkų ramovės folkloro ansamblis „Vilnelė“.

Laisvės gynėjui atminti ir pagerbti kasmet rugpjūčio mėn. Alytuje vyksta futbolo turnyras kario savanorio Artūro Sakalausko taurei laimėti. Simboliška, kad šiemet futbolo taurė atiteko Dainavos apygardos 1-osios rinktinės kariams – Dainavos rinktinėje savo tarnybos kelią buvo pradėjęs ir a.a. Artūras Sakalauskas. 

Artūras Sakalauskas gimė 1963 m. spalio 26 d. Alytuje. Jo senelis Antanas Letkauskas buvo Lietuvos Nepriklausomybės kovų dalyvis, Vyčio Kryžiaus ordino kavalierius – šioje giminėje visą laiką buvo gyva atmintis apie Lietuvos Nepriklausomybės kovas. A. Sakalausko vaikystė ir jaunystė prabėgo Dzūkijos sostinėje Alytuje: jis baigė mokslus Alytaus 5-ojoje vidurinėje mokykloje ir 9-ojoje profesinėje technikos mokykloje, degė aistra rankiniui Alytaus „Varsos“ komandoje. Iki lemtingų 1991 m. įvykių Artūras Sakalauskas dirbo Alytaus mašinų gamykloje.

1991-ųjų sausio mėn. įstojo į Savanoriškąją krašto apsaugos tarnybą (dabar – KASP), aktyviai kovojo prieš sovietų agresiją, budėjo Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo rūmuose, taip pat savanorių postuose Kaune, Sitkūnuose. 1991 m. rugpjūčio 19 d. kartu su Alytaus rinktinės savanoriais atvykęs budėti į Vilnių, vėl stojo ginti Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo.

1991 m. rugpjūčio 21 d., žlungant pučui, sovietų armijos provokacijos metu Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo rūmų prieigose įvyko Lietuvos savanorių susirėmimas su sovietų armijos specialiosios paskirties dalinio kariais, kurie automobiliu įsiveržė į karių savanorių saugomą teritoriją prie pirmojo posto A. Goštauto gatvėje. Pasipriešinimo metu Alytaus rinktinės savanoris Artūras Sakalauskas žuvo, dar du Alytaus rinktinės savanoriai buvo sužeisti. Savanoris Artūras Sakalauskas po mirties apdovanotas Vyčio Kryžiaus pirmojo laipsnio ordinu, Sausio 13-osios atminimo ir Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių kūrėjo medaliais.

KASP informacija
Nuotr. aut. gr. Michail Lysenko